Kiedy należy wykonać badania wody?

Profesjonalne badania wody są jednym z najważniejszych kroków, które należy wykonać przy budowie nowego domu z instalacją zasilaną własnym ujęciem. Niestety w dzisiejszych czasach bardzo mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że woda kotłowa, która przeznaczona jest do celów spożywczych musi spełniać określone parametry.

O czym należy pamiętać?

Woda wydobywana z przydomowych studni niestety bardzo rzadko kiedy posiada odpowiedni skład fizykochemiczny. Aby skorzystać z jej dobrodziejstwa wymagana jest stosowna korekta chemiczna albo specjalne filtrowanie.

Jak wspomniano we wstępie Badania wody muszą poprzedzać wykonanie niezawodnej instalacji przydomowej. Jeżeli poznamy szczegółowe parametry wody pitnej, to zdecydowanie łatwiej będzie wybrać najlepszy filtr do uzdatniania wody.

Po wykonaniu badania składu wody zdecydowanie łatwiej jest również wybrać najlepszą metodę uzdatniania wody. Badania wody należy wykonać również wtedy, gdy zauważymy zmiany organoleptyczne. Szczególną uwagę należy zwrócić nie tylko na zapach wody, ale również na jej smak, mętność i gęstość.

Dlaczego warto systematycznie wykonywać badanie wody?

Specjaliści zalecają, aby regularne badanie składu wody przy własnym ujęciu wykonywać przynajmniej raz do roku. Pamiętać należy o tym, że woda wydobywana ze studni rzadko kiedy przez cały czas posiada identyczny skład chemiczny.

Na jakość wody bardzo duży wpływ mają przede wszystkim czynniki zewnętrzne. Najczęstszym problemem w Polsce jest dość wysoka zawartość azotynów i azotanów. Problemy wynikają przede wszystkim z powodu nieszczelnych szamb i deszczówki z zanieczyszczonych pól.

Częstym problemem jest także nadmiar żelaza w wodzie, czy też obecność manganu. Opisywane związki dostają się do wody pitnej na skutek wymywania skał. Dzięki precyzyjnym badaniom można także szybko wykryć nadmiar magnezu i wapnia.

Kto wykonuje profesjonalne badanie wody?

Badania wody należy przeprowadzić w pobliskiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Skorzystać można także z usług prywatnych firm, które specjalizują się właśnie w analizie wody. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że analizą wody zajmują się także oddziały sanepidu, dlatego też warto się do nich zgłosić.

Analizę wody przeprowadzają także firmy, które na co dzień zajmują się produkcją i montażem nowoczesnych filtrów do uzdatniania wody. Jeżeli chodzi o samą analizę, to dokonuje się ją na podstawie próbki wody, która dostarczana jest do laboratorium.

Dodaj komentarz